Allah Torpil Yapmaz

Hayatındaki zorluklara bakıp, imtihanın zor olduğunu mu düşünüyorsun? Bazılarının imtihanı, seninkinden daha mı kolay? Oysa ki; kimsenin iç dünyasını göremiyor, içinde kopan fırtınalardan haberdar olamıyorsun…

Mutlak adaletin Sahibi, her kulunu imtihandan geçirmiştir. Allah’ın en seçkin kulları olan peygamberlerin hayatlarına baktığında, imtihanlarının hiç de kolay olmadığını görürsün.

Allah; Hz. Eyyûb’u hastalıkla, Hz. Nuh’u oğluyla, Hz. Lut’u eşiyle imtihan etmiştir.

Hz. İbrahim; iman etmeyen babasıyla, oğlunu kurban etmesi istenince evladıyla, ovalar dolusu sürülerini bağışlayıp malıyla, Nemrut tarafından ateşe atılıp canıyla imtihan edilmiştir.

Hz. Yakup yıllarca evlat hasretiyle ağlamaktan kör olmuş; Hz. Yusuf çocukken kuyuya, gençliğinde ise zindana atılmıştır.

“En büyük acı, evlat acısıdır” derler… Beş defa evlat acısıyla imtihan edilen bir peygamberin ümmetiyiz… Yaratıcı; âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed’e bile torpil yapmazken, sen imtihanın zorluğundan mı şikâyet ediyorsun?

Karşılaştığın sıkıntı ne denli büyük olsa da şikâyette bulunmak çözüm değildir. Yaşadığı derin acılarla sağlığını yitirdiği halde halinden kimseye şikâyet etmeyen Hz. Yakup’un felsefesini anlayabilmek gerek:

“Dedi ki: Ben, üzüntümü ve kederimi yalnız Allah’a açarım. Ve ben, Allah katından sizin bilmediğinizi biliyorum.” Yusuf 86

Yaşadığın sıkıntı, ne kadar büyük olsa da onun da “geçici” olduğunu unutma. “Bu da geçer yâ Hû!” sözünü hayat felsefen edin. Mezarlıklarda yatanlara bir bak… Yaşarken onların da kim bilir ne büyük sıkıntıları vardı. Şimdi ise dünyalık sıkıntıların onlar için hiçbir anlamı yok. Yıllar evvel çok üzüldüğün şeylere, şimdi gülüp geçiyorsun belki.

Her zahmetin sonunda bir rahmetin olduğunu ve çektiğin her acının, bir lütuf olarak sana geri döneceğini unutma! “Oku!” emrini alan Peygamberi Cebrail’in sıkması, zahiren zahmet gibiyse de aslında bir rahmetti. Ve Hz. Musa; zorlu bir yoldaş görünümündeki Hızır ile geçmişti hakikat kapılarından…

Bakış açını genişlet, resmin bütününü görmeye çalış… Karşılaştığın problem bir kaşık tuz gibidir. Ne fazladır ne de az… Fakat problemin zorluğu, onu neyin içine koyduğuna bağlıdır. Şayet onu bir bardağın içine koyarsan acısını hisseder, bir göle koyarsan hayatının tadında değişme olmadığını görürsün.

“Şüphesiz her zorlukla beraber bir kolaylık da vardır.” İnşirah 5

En güzel çözüm yolları, en çetrefilli sorunların ardından gelir… Bu yüzden her sorun aslında gelişmeni sağlayacak çözüm yolları bulabileceğin bir fırsattır.

Aydın ADAKLI

Bir yorum

  1. Seda MORALIGIL

    Su an tam da ihtiyacim olan yazi. Ne güzel ifade etmişsiniz hocam. Teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.