Yaşam Dostluğu

İnsanlar, tek başına çözemedikleri sorunlar için; psikiyatr, psikolog, psikolojik danışman, mentor ve yaşam koçu desteğine ihtiyaç duyabilirler.

“Yaşam Dostluğu” kavramını tam anlayabilmek için; söz konusu mesleklerin verdiği hizmetleri bilmek gerekir.

Psikiyatr Ne Yapar? Tıp eğitimi almış psikiyatri uzmanı, kendisine gelen hastaya ilaç tedavisi uygulayarak onu iyileştirme yoluna gider.

Psikolog Ne Yapar? Psikoloji eğitimi alan kişi, kendisine müracaat eden danışanla belli seanslarda görüşmeler yaparak ona genellikle telkin ve terapi yoluyla fayda sağlamaya çalışır.

Psikolojik Danışman Ne Yapar? Psikolojik Danışma ve Rehberlik eğitimi (PDR) almış kişi, genellikle okullarda öğrencilere yönelik danışma hizmeti sunarlar.

Mentor Ne İş Yapar? Belli bir alanda kendini geliştirip uzmanlaşmış kişi, bilgi ve tecrübelerini o alanda kariyer yapmak isteyen kişilerle paylaşır.

Yaşam Koçu Ne Yapar? Hizmet sunduğu kişiye doğru sorular yönelterek farkındalık oluşturmaya, kişinin potansiyelini açığa çıkarmaya, farklı bakış açıları kazandırarak doğru kararlar aldırmaya çalışır.

Aralarındaki Benzerlik ve Farklar:

 • Psikiyatr, psikolog ve psikolojik danışman; randevu usulüyle, özel görüşme mekânlarında görüşür. Görüşme sayısı ve süresi önceden belirlenir ve tüm görüşmeler tamamlandığında bir rapor düzenlenir. Oysa mentor ve yaşam koçu; sabit bir mekâna ihtiyaç duymadan, esnek zamanlı görüşmeler yapar.
 • Yaşam koçu yönlendirme ve tavsiyede bulunmaz ve çözüm üretmez. Kişinin, kendi çözümünü bulması için ona yardımcı olur. Oysa diğer meslekler, gerektiğinde çözüm üreterek danışanı bu çözüme yönlendirir.
 • Yaşam koçluğu, belli bir alanda uzmanlık gerektirmediği için koçluk yapan kişi, bilgi ve birikimi olmadığı bir konuda da hizmet verebilir. Oysa diğer meslekler, uzmanlık gerektirir.

Yaşam Dostluğu Nedir?

Yaşam dostluğu, yeni nesil bir danışmanlık modelidir. Özü itibariyle; bir danışman – danışan etkileşimi olmakla birlikte, bu alanda faaliyet gösteren diğer mesleklerden farklı bir işleyişe sahiptir.

Yaşam dostluğu; bu hizmeti alan kişinin hayatında geniş bir alana hitap eden, yaşam koçluğu ve mentorlük kavramını büyük oranda kapsayan bir danışma şeklidir.

 • Adından anlaşılacağı gibi bu danışmanlık modelinde esas olan; danışman ve danışan arasında, güven esasına dayalı bir dostluğun inşa edilebilmesidir. Bu sebeple yaşam dostluğu, yalnızca olumlu enerji akışı sağlanabilen kişilere uygulanabilir.
 • Yaşam dostluğu, zamana ve zemine bağlı olmadan ilerleyen bir süreçtir. Bitirileceği süre öngörülerek başlanmaz, danışan ve danışman istediği sürece devam eder.
 • Yaşam dostu, yalnızca danışmanlık yaptığı kişiyle değil, onun yakın çevresindeki kişilerle de iletişim kurarak danışanına faydalı olmaya çalışır.
 • Yaşam dostu, danışanının duymak istediğini değil ihtiyacı olanı söyler. Gerektiğinde faydası için onu uyarıp eleştir ve “Dost acı söyler” düsturu ile hareket edebilir.
 • Yaşam dostluğunda danışan için nihai bir hedef koyulmaz. Çünkü iyinin daha iyisi hep vardır. Önemli olan doğru istikamette mesafe kat etmektir.
 • Yaşam dostu bilir ki yaşamdaki her şey, her şeye etki eder. Bu sebeple danışanını yalnızca bir konuda değil, pek çok konuda geliştirmeye çalışır. Çünkü yalnızca bir cephede kazanılan başarı, zafer için yeterli değildir.

Kimler Yaşam Dostu Olabilir?

Yaşam dostu olabilmenin ilk ve en önemli şartı; kişinin kendisini mümkün olduğunca fazla alanda yetiştirmiş olmasıdır. Bu sayede yaşamın pek çok alanında yeterlilik kazanmalı ve yaşam dostluğu yapacağı kişilere, farklı konularda ufuk açabilmelidir.

Kimi insanlar kendisini geliştirmek için “dikey kariyer” tercih ederken, kimileri “yatay kariyer” seçer. Üniversite mezunu birinin kendi alanında yüksek lisans ve doktora çalışması yapması, yani tek bir alanda yükselmesi dikey kariyerdir. Oysa üniversite mezunu birinin, başka üniversiteler bitirmesi ya da farklı alanlarda eğitimler alarak kendini geliştirmesi ise yatay kariyerdir.

Dikey kariyer tercih edenler, tek bir alanda donanım sahibi olduklarından yaşam dostluğu yapmak için yeterli değildir. Bu kişiler mentor olmak için daha uygundurlar. Yaşam dostu, yeterli olduğu her konuda danışanı geliştirmeye çalışır. Danışanın ihtiyaç duyduğu bir konuda yetersiz kaldığında ise o konuda araştırma yapabilir. Bu yönüyle yaşam dostluğu, danışanı geliştirirken bir yandan da danışmanı geliştiren bir süreçtir. Bir mentor, tecrübelerini aynen aktarırken bir yaşam dostu, danışanıyla yeni tecrübeler de kazanabilir.

Yaşam dostluğu yapan kişinin “Ben bu yolda hiç yürümedim, o yüzden sana rehberlik edemem, sen kendin git.” deme lüksü yoktur. Yaşam dostu, rehberlik edemese de yoldaşlık eder, o yolda tökezlenecekse danışanıyla birlikte düşüp onun acısını hisseder ve yaralarını birlikte sarar. Bu açıdan yaşam dostu empati yapmaz, aynı duyguyu birlikte yaşar ve danışanıyla hemhâl olur.

Yaşam Dostluğu ve Aydın ADAKLI

Yaşam dostluğu danışmanlık modelinin kurucusu ve ilk uygulayıcısı, eğitimci yazar Aydın ADAKLI’dır. 2010 yılında başladığı ve onlarca danışanına, pratiğini uyguladığı bu modeli, 2020 yılında teoriye dönüştürmüştür. Bazı modeller teoriyle başlayıp pratiğe dönüşürken yaşam dostluğu, gerçek yaşamdaki uygulama tecrübeleriyle, pratikten teoriye dönüşmüş ve yazılı bir şekle ulaşmıştır.

Aydın ADAKLI, edebiyat lisans eğitimini aldıktan sonra, dikey kariyer yerine yatay kariyeri tercih etmiş ve ilahiyat, sosyoloji, kariyer psikolojik danışmanlığı, aile danışmanlığı, kişisel gelişim, iletişim, beden dili, profil tanımlama, tiyatro ve fotoğrafçılık gibi farklı alanlarda yeterlilik kazanmış ve bu alanlarda çok sayıda eğitim vermiştir.

Bir yandan, yeterli olduğu her konuda danışanlarına faydalı olmaya çalışan Aydın ADAKLI, diğer yandan “Yaşam Dostluğu Uygulayıcı Eğitimleri” vererek bu eğitim modelini yaygınlaştırmaya devam etmektedir.

Yaşam Dostluğu Örnekleri

Aşağıdaki video linkleri, Aydın ADAKLI’nın Yaşam Dostluğu yaptığı kişilerden sadece dördüne aittir ve Yaşam Dostluğu modelinin anlaşılması adına örnek amaçlı paylaşılmıştır.

https://vk.com/video403714919_456239034

https://vk.com/video403714919_456239044

https://vk.com/video403714919_456239041

https://vk.com/video403714919_456239024

3 yorum

 1. Yıllarca birçok öğrenciye, bizzat bana da emek vermiş olan Aydın Hocam’ın “Yaşam Dostluğunu” her anımda hissettim. Birçok insanın hayatına dokunan, dokunurken de inanılmaz değişimlere imza atan Yaşam Dostluğu modeline insanlığın çok ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Sadece Türkiye’de değil yurt dışında da uygulanabilmesini tüm kalbimle arzu ediyorum. Sizin öğrenciniz olmaktan her zaman gurur ve onur duydum hocam. Geliştirdiğiniz proje ve modellerle insanlığın umudu olduğunuza inanıyorum. Allah, sizi başımızdan eksik etmesin. Duam her zaman sizinle…

  • Köyümde muhtar olduğum dönemde pandemi dolayısıyla memleketine giderken bu güzergahı kullanan sevgili hocamla tanışma fırsatı buldum, bana eşime ve çocuklarıma ayrı ayrı hepimize imzalayarak verdiği dört eserini okudum ve çok feyz aldım hepsinde bir dost’un tavsiyeleri vardı . Kendisine çok teşekkür ediyor hayatında başarılar diliyorum

 2. Bu benzersiz yapımda yenilikçi sanatçı Eve; animeyi, canlı aksiyonu ve müziği rüya gibi deneyim ve tanıdık bir hikayeyle bir araya getiriyor. – Lucio Mcnichols

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.